CHP’den
ABANA’YA TEPKİ ÇIKARMASI

<center> CHP’den  </center><center><font color=’blue’> ABANA’YA TEPKİ ÇIKARMASI </font></center>

CHP İl Örgütü, Abana Belediye Başkanı Yunus Akgül’ün büyük tepki gösterdikleri sosyal medya paylaşımına ilişkin olarak, Abana Cumhuriyet Alanı’nda  açıklama yaptı.

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı ve CHP Kastamonu İl Başkanı Hikmet Erbilgin, yaptıkları açıklamalarda Abana Belediye Başkanı Yunus Akgül’ü “sert” olarak eleştirdi.

Abana Belediye Başkan Yardımcısı Yılmaz Sözgen de yine yaptığı paylaşımlar nedeniyle benzer tepki ve eleştirilere uğradı.

Hasan Baltacı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “eşek anıtı”yla  yan yana olan “photoshop”lu fotoğrafını, “Her eser sahibini anlatır” sözleriyle paylaşan Yunus Akgül’e yüklendi:

“Hiç kimse, eline aldığı mührün yetkisiyle, oturduğu koltuğun ağırlığıyla bir başka partiye oy verenlere, o partinin liderine, hele ki bu parti cumhuriyeti kuran partiyse, hele ki bu parti Anadolu topraklarından emperyalistleri atan partiyse, onların karşısında yıkılmamışsa, o partinin liderine hadsizlik edemez, hakaret edemez.”

Baltacı şöyle sürdürdü:

Abana’ya gelip ‘ben devlet adamıyım, ben genel müdürlük yaptım, ben bu Abana’ya para bulurum, imkân bulurum’ diyerek Abana’nın oylarını almışlar. Ama nereye hizmet ediyorlar? Saraya hizmet ediyorlar. Çünkü bunların ömrü devlet adamlığıyla değil; bunların ömrü el etek öpmekle, kapı kulluğu yapmakla geçmiştir. Şimdi Abana’ya yakışan, Abanalılara saygı duymaktır. Bu şehre saygı duyacak bir iktidarı el birliğiyle kuracağız. Yunus Akgül yaptığı paylaşımla, en çok Abanalılara hakaret etmiştir. Bölücüdür, ayrıştırıcıdır, ötekileştiricidir, saygısızdır ve edepsizlik yapmıştır. Geriye dönüp, ‘yanlışlıkla paylaştım’ diyerek aslında özrü kabahatinden de büyüktür. Hiçbir siyasetçi düşünmeden, sorgulamadan, sosyal medya hesabından, hele ki bir başka partinin genel başkanını aşağılamaya kalkacak ifadeler asla kullanamaz. Biz bu ülkeyi birleştirmeye çalışıyoruz. Bakın çok acı bir felaket yaşadık. Bu felaket sırasında bu şehre hizmet etmeye Cumhuriyet Halk Partisi’nin belediyeleri, örgütleri koşup geldik. Kimileri saraydaki ağabeyleri kızar diye Cumhuriyet Halk Partili belediyelerden gelen yardımları, uzatılan yardım elini bile reddettiler.  Kendi çıkarları için Abana’nın çıkarlarını ötelediler. Şimdi bize düşen halkın iktidarını kurmaktır. Sarayın adamlarını değil, halka hizmet edecek insanları o koltuklara oturtmaktır. Seçim gelir geçer. Bâki olan Abana, bâki olan Abanalılardır. Bir belediye başkan yardımcısına hükmü geçmeyenler, bu belediye başkanlığı koltuğunda asla oturmasınlar. Kendi rızasıyla gitmeyenlere seçimde gereken cevabı Abanalılar verecektir. Cumhuriyet Halk Partisi’nin evlatları bu dünya üzerindeki hiçbir güçten korkmamıştır, bundan da korkmayacaktır. Ast olan sevgi, saygı, birlikteliktir. Bunu kuracağımız gelecek ise çok yakındır.”

Hikmet Erbilgin, konuşmasına Necip Fazıl Kısakürek’in, “Bir insanda yoksa edep neylesin medrese mektep. Okusa alim olsa yine merkep yine merkep” sözleriyle başladı ve sürdürdü:

“Demokrasinin gereği, milletin mührü temsil ettiği insanların bütün beldeyi kucaklaması, beldenin ekmeğini büyütmesi, başkanı olduğu beldenin çehresini değiştirmesi gerekir. Abana Belediye Başkanı Yunus Akgül, Abanalılara, ‘devlet adamı, devlette görev yaptı, Abana’ya hizmeti büyük olacaktır’ diye anlatıldı. Ancak biz neyi gördük? Devlette görev almış herkesin devlet adamı olamayacağını gördük. Adam olamayacağını gördük. Sayın Akgül, bu memlekette, şimdinin ana muhalefet partisinin liderine ve inşallah bu ülkenin cumhurbaşkanı olacak Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na hadsiz ve utanmazca, zevzekçe hakaret etmiştir. Kamuoyunda oluşan tepki üzerine Sayın Belediye Başkanı paylaşımını kaldırmış, bunun bir yanlışlık sonucu olduğunu kamuoyuna ifade etmiştir. Evet bunu önemsiyoruz, Sayın Belediye Başkanı’nın yanlışının farkına varmasını önemsiyoruz. Keşke paylaşım yapmadan önce eşine, dostuna bir sorsaydı.”

Erbilgin, Abana Belediye Başkan Yardımcısı Yılmaz Sözgen’e ilişkin de şunları söyledi:

Sayın Belediye Başkanı paylaşımını kaldırmış, ama yardımcısı var bir de ismi Yılmaz Sözgen. Abanalılar’ın huzurunda ifade ediyorum ki; Yılmaz Sözgen benim hakkımda suç duyurusunda bulunmazsa namussuz ve şerefsizdir. Yılmaz Sözgen’in tüm paylaşımlarına baktım. Tüm paylaşımlar tam bir trol kafasıyla, arsızca ve yüksek sesle ifade ediyorum ki, namussuzca iftira atan paylaşımlardır. Yılmaz Sözgen’den aklını başına toplamasını tavsiye ediyorum. Abana Belediye Başkanı gerçekten Abana’nın belediye başkanıysa o yardımcısına gerekli uyarıyı yapmasını tavsiye ediyorum. Eğer bu ilçede bir kaymakam varsa, eğer bu ilde bir vali varsa, bu ili ve ilçeyi el birliği ile yönetmek ve kutuplaşmanın önüne geçilmek isteniyorsa, o alçak belediye başkan yardımcısını uyarmasını tavsiye ediyorum. Siyaset toplumu birleştirmek için yapılır. Siyaset toplumla kucaklaşmak için yapılır. Siyaset topluma hizmet için yapılır. Bizim bütün belediye başkanlarımız, yaşadıkları beldeyi birleştirmenin ötesinde bir arzunun içinde olmadılar ve olmayacaktır. Bu ülke Demirel’i, Ecevit’i, Özal’ı gördü. Farklı partiler bu ülkeyi yönettiler, ama nezaketi hiç elden bırakmadılar. Siyasette nezaketi bıraktığınız zaman alçalırsınız. Alçalmayacaksanız bir ülkenin ana muhalefet partisi liderine karşı daha özenli olmanız gerekiyor. Abanalıların mührü teslim ettiği Sayın Akgül’ün paylaşımını kaldırması önemli, ancak Cumhuriyet Halk Partisi’ne ve onun genel başkanına bir özür borcu var. O özrü Abanalılar adına bekliyoruz. O belediye başkan yardımcısını da kulağından tutup sokağın dışına bırakmasını bekliyoruz. Takipçisiyiz. Umarım o başkan yardımcısı Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı olan şahsım hakkında bir suç duyurusunda bulunur. Bana ağır hakaret etti diye bir suç duyurusunda bulunur. Bunu da kendisinden bekliyorum.”

(Bu haber “kastamonugazetesi.com.tr”den derlendi)

Etiketler