Devrekâni: Su Düzeyi Düşen Göletteki Balıklar
Taşıma Suyla KURTARILDI

<center> Devrekâni: Su Düzeyi Düşen Göletteki Balıklar </center><center><font color=’blue’> Taşıma Suyla KURTARILDI </font></center>

Devrekâni‘nin Örenbaşı Köyü‘ndeki Çiğdem Göleti‘nde su düzeyinin düşmesi nedeniyle göletteki balıklar ölümle karşı karşıya kaldı.

Balıkların su yüzeyinde görülmesiyle, geçen hafta yakın bir barajdan tanker ve arazözlerle gölete su taşınmaya başlandı.

Balıklar 450 ton suyun taşınmasıyla kuraklığa bağlı ölümden kurtarıldı.

Devrekani Belediye Başkanı Engin Altıkulaç:

“4-5 gün içinde itfaiye araçları, arazözler ve tankerlerle gölete 450 ton civarında su takviyesi yaptık. Su azlığından dolayı göletteki balıkların canları tehlikedeydi. Su seviyesinin yükselmesine bağlı olarak oradaki balıklarımızı kurtardık. Bu yöntemle su seviyesini yükseltemeseydik ‘b‘ planımız vardı. Oradaki balıkları alıp su seviyesinin yeterli olduğu Kulaksızlar Barajı‘na nakledecektik. İlçedeki tüm imkanların seferber edilmesiyle su seviyesi yükseldi ve balıkları kurtarmış olduk. Çok mutluyuz. Bölgede on binlerce balık kurtuldu.”

Göleti gezmeye gelenlerden Ata Acar:

“1978 yılında buraya gölet yaptılar. Daha sonra gölete balık attılar. Burada güzel balık vardı. 1978’den beri gölette bu kadar suyun azaldığını hiç görmedim. İlk kez bu kadar su çekildi. Belediyemiz buraya su getirince suyun yüzeyinde kalan balıklar canlandı.”

(Bu haber “kastamonuguncel.com“dan derlendi)

Etiketler