DSİ Genel Müdürü:
EZİNE’YE KALICI DUVAR YAPACAĞIZ

<center> DSİ Genel Müdürü: </center><center><font color=’blue’> EZİNE’YE KALICI DUVAR YAPACAĞIZ </font></center>

Devlet Su İşleri Genel Müdürü Kaya Yıldız, sel baskınının yaşandığı Ezine Çayı’nda “kalıcı çözüm” yapılacağını bildirdi.

Ezine Çayı‘nın yaklaşık 4,5 km uzunluğu, ortalama 100 m genişliği olduğunu vurgulayan Yıldız, çay üzerinde köprüler yapacaklarını söyledi:

“Burada ilk bir hafta içerisinde arama kurtarma ve temizlik çalışmalarına şehir içerisindeki destekle beraber, bir yandan dere yatağıyla ilgili çalışmalarımıza devam ettik. Bu arada iki acil köprü geçişimizin haricinde yine sanayi sitesi, Abana tarafında olan kısımda iş makinelerimizle menfezle beraber oradan bir geçiş sağladık. Yukarıda grup köy yolları var. Oralara ulaşımı sağlayan grup köy yolu burada kesilmişti. Bunun bağlantısını sağladık. Yine yukarıya doğru sıkıntılı yerler var. İş makinelerimizle devam edeceğiz. Bizim esas işimiz bundan sonrasında. Dere yataklarının önce geçici olarak ıslahını tamamlamak, kalıcı ıslah yapıldıktan sonra da taşkın riskini minimize etmek. Bunun için ne yapıyoruz? Bütün makinelerimizle, 90 iş makinemizin yaklaşık 40’ı Bozkurt’un Ezine Çayı üzerinde çalışıyor.”

“Yatağın kalıcı ıslahıyla ilgili tespit ettiğimiz kesit genişliğine nazaran taş, duvar, betonarme veya beton şeklinde kalıcı ıslah çalışmalarımızı yapacağız. Duvarlı kesit dediğimiz kanalımızı yapacağız. Bunun da ihale hazırlıklarını yaptık. Hızlı şekilde bir iki hafta içerisinde inşaatına başlayacağız. Bozkurt İlçesi’nde tamamıyla taşkın riskini bertaraf etmiş olacağız.”

(Bu haber “istamonu.com”dan derlendi)

Etiketler