Evrenye: KUM MİDYESİ Avlanma alanının
GENİŞLETİLMESİ İSTENİYOR

<center> Evrenye: KUM MİDYESİ Avlanma alanının </center><center><font color=’blue’> GENİŞLETİLMESİ İSTENİYOR </font></center>

İnebolu ve Çatalzeytin açıklarında beyaz kum midyesi avcılığı yapan balıkçılar, tekne başına günlük 10 ton kotalarını doldurabilmek için av sahasının yaklaşık 10 mil genişletilmesini istiyor.

Çift kabuklu yumuşakçalar sınıfında yer alan ve yörede “cik cik” olarak adlandırılan beyaz kum midyesi avı için özel düzeneği olan 20’ye yakın tekne, Evrenye‘deki balıkçı barınağına geldi.

Türkiye‘de tüketimi olmayan, ancak fabrikalarda işlenip sos durumuna getirildikten sonra yurtdışına dışsatımla döviz girdisi sağlanan “cik cik” için avcılığa açılan Kastamonu bölgesi, balıkçıların beklentisini karşılayamadı.

Durumdan etkilenen 10’a yakın tekne, sezonu tamamlayamadan kapatmak zorunda kaldı.

Evrenye Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Turan Akın:

“Arkadaşlarımız baktılar, gördüler ki bu bölgede çok kabuk var. Kendilerine ayrılan günlük 10 ton kotalarını doldurabilmek için Sinop bölgesinin açılmasını talep ediyorlar. Kotasını dolduramayan 12-13 kayık geri dönmek zorunda kaldı. Bu kum midyesi ülkemize yüklü bir miktarda döviz getiriyor. Esnaf kalkınıyor, balıkçılarımız kazanıyor. O yüzden bölgemizde av sahasının Sinop tarafına doğru uzaması lazım.”

Melenağzı Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hasan Yılmaz:

“Bu sene devletimiz bize tercih hakkı getirdi. Biz de hakkımızı kum midyesinden yana kullandık. Bu bölgelerin avcılık faaliyetine açılması için de 3 aya yakın bekledik, açılınca İnebolu tarafında çalışmaya başladık. Ancak, burada ürün kendini öldürmüş, kabuk olmuş. Kabuğa da kimse para vermez. Bu yılı kurtarmamız gerekiyor. Sezonun bitmesine fazla bir zaman kalmadı. Biz devletimizden para istemiyoruz, çalışmak ve üretmek istiyoruz. Burada yaklaşık 10 tekne var, geri dönenler oldu. Çatalzeytin sınırından sonra da midye var ama ava açık değil, tutamıyoruz. Bize biraz mesafe lazım, bu yılı kurtarabilmemiz için devlet büyüklerimizden destek bekliyoruz.”

Balıkçı Muhammet Topaloğlu:

“Yaklaşık 2,5 ay gibi bir süre var önümüzde. Yeni sahaların açılıp verimli ürünü tutup ekonomiye kazandırmak istiyoruz.”

Kaptan Hüseyin Yılmaz:

“Bu sistem denize zarar vermiyor, evdeki bir halıyı süpürür gibi öyle süpürüyor midyeleri kafesin içine. Şu an 10 ton olan kotamızı maalesef dolduramıyoruz, Yakıtlarımızı dahi kurtaramıyoruz, kafa kafaya gidiyor maliyetler. Para kazanabilmemiz için yeni sahalara ihtiyacımız var. Devletimizden yardım istiyoruz.”

(Bu haber “beyazgazete.com“dan derlendi)

Etiketler