İLİMİZDE KARABUĞDAY ÜRETİLECEK

İLİMİZDE KARABUĞDAY ÜRETİLECEK

Son yılların yükselen değeri, gerek hayvancılık ve arıcılık; gerekse “glüten intöleransı“ bulunan hastalıklarda besin kaynağı olarak tüketilen Karabuğday, ilimizde de yetiştirilmeye başlanacak.

Hazırlanan tasarım, “Kastamonu Merkez Kuzyaka Karaçomak Havzası‘nda Karabuğday (Fagopyrum esculentum moench) Yetiştiriciliği ve Yayımı” projesi, Tarım ve Orman Bakanlığı‘nca onaylandı.

Proje ile Karaçomak Havzası köylerinden başlanmak üzere karabuğday yetiştiriciliğinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması amaçlanmıştır.

Karabuğday bitkisinin oldukça uzun bir çiçeklenme periyodu bulunması nedeniyle bal arıları için nektar toplama döneminde de önemli olan bir bitkidir.

Kastamonu‘da arıcılık ve bal üretimi son yıllarda önem kazanmaya başlamıştır.

Ayrıca projenin uygulanacağı bölge olan Kuzyaka Bölgesi‘nde bulunan Karaçomak Barajı Havzası, “organik tarım bölgesi“ olarak saptanmış ve gerekli çalışmalar yapılmıştır. Bölge Organik Tarıma elverişlidir.

Karabuğday, başta kalp damar hastalıklarında kullanılan ekonomik değeri yüksek olan “rutin bileşiği“ni en çok bulunduran bitki olup “eczacılık“a da değer kazandıracaktır.

(Bu haber “kastamonu.tarimorman.gov.tr“den derlendi)

Etiketler