‘İnebolu Destanı’ Belgesele Taşınıyor:
HER ŞEY VATAN İÇİN

<center>‘İnebolu Destanı’ Belgesele Taşınıyor: </center><center><font color=’blue’> HER ŞEY VATAN İÇİN </font></center>

Kurtuluş Savaşı’nın en önemli “lojistik güzergâhı“ olan İstiklal Yolu’nun öyküsü “Her Şey Vatan İçin” belgeselinde anlatılacak.

Kastamonu Tanıtım Ajansı Kurucusu Âdem Salcıoğlu‘nun yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendiği “Bu belgeselde amaçlanan, vatan savaşımı verilen yıllarda Kastamonu’nun önemini kuşku ve tartışma götürmeyecek şekilde tarihi bilgi ve belgelerle ortaya koymak, görsel gerçeklik ve doygunlukla, ilgi ve dikkat çekerek, geleceğe net bir şekilde aktarabilmek“ olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

İstanbul, İnebolu, Kastamonu, Çankırı ve Ankara güzergâhını kapsayan İstiklal Yolu, bugüne kadar aktarılan bilgileri yeni bir bakış açısıyla ele alırken, gözardı edilen hikâyeler de konu alınacak.”

“Hâlihazırda yapılan ve yapılacak çalışmalar için 350 bin liralık bir bütçeye daha ihtiyaç var. Bu çalışma, hem sinematik anlatım metodu, hem bilgi, hem görsel sunum açısından Kastamonuluların iftiharı olacak. Bu belgeselle Milli Mücadele yıllarında Kastamonu’nun nasıl bir öneme sahip olduğunu ve nasıl fedakârca bir görev üstlendiğini net somut bir şekilde anlama ve anlatma fırsatı bulacağız. Bu konuda tüm Kastamonulu hemşerilerimizin, iş adamlarımızın maddi manevi desteğini bekliyoruz. Her bir detayı işin içine katarak titiz bir çalışma sürdüreceğiz.”

“Bugün, İstiklal Yolu denildiğinde akla gelen en önemli iki kavram Şehit Şerife Bacı ve İnebolu ile Ankara arasındaki yol. Daha önce bu konuda yapılan hemen her çalışmada benzer kavramlar vurgulanarak adeta ezbere bir bakışla aynı bilgilerin tekrarlandığını görebilirsiniz. Bu durum toplumsal anlamda bizleri İstiklal Yolu‘nun gerçek ruhunu anlamaktan uzaklaştırırken, zihinlerdeki gerçekliliği de zayıflatıyor. Yapılması gereken şey, belki önemsiz gibi göründüğü için göz ardı edilen detayları da işin içine katarak, o dönemi en başından ince bir titizlikle ele almak. Bu nedenle ‘Her Şey Vatan İçin’ belgeselinde tüm detayları işin içine katarak titiz bir çalışma sürdüreceğiz. Bu belgeselde, dedelerimizin ve nenelerimizin tamamen evlatlarını ve torunlarını, yani tam olarak bizleri düşünerek kendilerini feda edercesine verdikleri bir mücadeleyi anlatacağız. Kastamonu’yu bir bütün olarak ele aldık. Bu mücadelede ulaşabildiğimiz kadarıyla neredeyse her ilçemizden bir parça bulabileceksiniz. Ayrıca Kastamonu Merkez‘in önemini ve kesinlikle çok önemli bazı faaliyetleri de aktarmış olacağız. Örneğin Mehmet Akif’in neredeyse tüm Anadolu’daki direniş hareketini tutuşturan bir etki yapan ünlü Nasrullah Vaazı‘nı, Kadın Mitingi‘ni ve Açıksöz Gazetesi’nin faaliyetlerini…”

“Yapacağımız çalışma ile bu kutlu hikayeyi halk arasında çoğunlukla tarih ve içerik farklılıklarıyla anlatılagelen bir söylence ötesine taşımayı; delilleri, belgeleri ve duygusuyla bugüne ve geleceğe somut bir belge olarak bırakmayı hedefliyoruz. Belgesel sürecinde derlenen tarihi belgeler ve deliller aynı zamanda kitap olarak da yayınlanacak.”

“Tüm yaşanmışlıklarıyla İstiklal Yolu, İnebolu-Ankara arasındaki tarihi bir güzergâhtır. Ancak, başlangıç noktası İnebolu değildir. İnebolu merkezdir, organizasyonun kalbidir ama öncesi ve çevresi vardır; İstanbulve Karadeniz gibi. Karadeniz ve bu bölge ile bağlantılı birçok yaşanmış inanılmaz hikâyeler vardır. İstanbul’dan kaçırılan mühimmatın, sivil ve askeri insan kaynağının bir kısmı, Kuvvacı birimlerle sıkı bir iş birliği içinde çalışan İstanbul Mavnacılar Cemiyeti’nin efsanevi üyeleri marifetiyle gerçekleştirilmiştir. Bu cemiyetin başkanı ve önemli sayıda üyesi Kastamonuludur. Yine aynı şekilde Karadeniz’de hem işgal kuvvetlerinin sıkı denetimleri hem de zaman zaman Karadeniz’in meşhur azgınlığı arasında küçük basit teknelerle verilen mücadele bugüne kadar neredeyse üzerinde durulmayan çok önemli bir konudur.”

“…Bu nedenle 9 Haziran unutulmaması gereken ve milletçe ulusal bir gün olarak anılması gereken bir gündür. Biz de bu nedenle şayet mümkün olursa çalışmamızı 9 Haziran 1921’in 100’üncü yılı 9 Haziran 2021’e yetiştirmeye çalışacağız. Bu biraz da ne kadar hızlı destek alabildiğimize bağlı. Aynı zamanda bu belgesel kolektif bir çalışma gerektiriyor. Bu nedenle zorlu bir süreç. O nedenle elimizden geleni yapıyoruz. Ancak şunu da ifade edeyim; birinci önceliğimiz kesinlikle doğru bir iş çıkartmaktır. Bu çalışma popüler bir anlayışla tüketime sunulacak bir çalışma değildir. Geleceğe sağlam bir dal, sağlam bir miras bırakma, taşıma amacındadır. Bu nedenle zamanlama ikinci sırada gelmekte. Asıl gayemiz yapabildiğimizin en iyisini ve en doğrusunu yapmaktır. Her şey planladığımız gibi giderse, kış çekimlerini 25 Şubat- 10 Mart arasında, diğer çekimleri 1-30 Nisan tarihlerinde yapmak ve 1-30 Mayıs aralığında da kurgu ve montajını tamamlayarak, 9 Haziran 2021’de halkımızın karşısına çıkmaktır. İstiklal Yolu’nda neredeyse Kastamonu’nun tüm ilçe ve köyleri, elini ve bedenini taşın altına koymuş, yokluğuna yokluk katmış mal vermiş, kendinden sevdiklerinden geçmiş can vermiş ve bu kutlu destana ortak olmuştur. Bize düşen onların tüm bu hatıralarını görebildiğimiz ve anlayabildiğimiz ölçüde anlatmak ve canlı tutmaktır. Bu onların aziz hatıralarına gösterebileceğimiz en büyük saygı ve bize düşen mutlak bir görevdir.”

(Bu haber “dogrusozgazetesi.com“dan derlendi)

Etiketler