İnebolu:
İSTİKLAL YOLUNDA BİR LİMAN-BİR HAN

<center> İnebolu: </center><center><font color=’blue’> İSTİKLAL YOLUNDA BİR LİMAN-BİR HAN </font></center>

İnebolu’da, Ulusal Kurtuluş’un 100. Yılı ve Cumhuriyet’in kuruluş yıldönümü nedeniyle Gabak Gavur Konağı içinde, İşadamı İsmail Aziz Karahan ve Arkeolog Dr Murat Karasalihoğluİstiklal Yolu’nda Bir Liman Bir-Han’ adlı sergi açtı.

İsmail Aziz Karahan:

“Şu anda 130 yıllık bir konağın içerisindeyiz. İnebolu’da Gabak Gavur Gonağı diye anılıyor konağımız. Çünkü Banisi Gabak Gavur ismi ile anılan bir Rum. Bu konağı turizme katma amaçlı olarak başlamıştım bu işe. Ancak, daha sonra bir parça İnebolu’nun ve dolayısı ile Kastamonu’nun o muhteşem kültür ve tarihinin de bir şekilde bu konağın başka şekilde de yansıtılmasına inandığım için açılışından itibaren bir takım sergiler açmaya başladık. İlk sergiler ağırlıklı olarak İnebolu’nun eski resimleri ve eski kültürü üzerine kuruluydu. Bu seneki sergimizi özellikle İstiklal Yolu’nun 100. Yılı olması sebebiyle, daha çok İstiklal Yolu’na yönlenmek istedik. Bir sebebi de benim bu yıl oluşturduğum bir slogan çevresinde toparlanmaktı. O da ‘Bedelini bilmeyen değerini bilmez.’ Bu Cumhuriyet için, bu Atatürk için, bu devrimlerimiz için söylenmiş bir laf. Her kazanım, bir takım bedeller ödenmek sureti ile ortaya çıkıyor. Bu nedenle bu bedeli gelecek nesillere anlatabilmemiz gerekiyor diye düşündük. Bu bağlamda biz mücadeleyi edenlerin torunlarıyız. Ben nesil olarak jenerasyon olarak torunuyum. Şu anda bizim de torunlarımız oldu ve dolayısı ile Cumhuriyet ‘in 6 nesil kadar yetiştirdiği nesil var. Bizler epeyce biliyorduk bunu. Babaannelerimiz anlatıyordu bize. Ama şimdiki nesil çok fazla belki de bilmiyor. Belki de Cumhuriyet’in değerini bizler kadar anlamıyor. O nedenle hocam Murat Karasalihoğlu’nun da destekleri ile birlikte biz bu tarihi anlatmak amacıyla yola çıktık. Ümit ediyorum bizim için bir yüreğe dair bunu kazıyabilmek bir başarıdır zaten. Gördüğüm kadarıyla ilgi ve dikkat oldukça üst noktadaydı. Ümit ediyorum bunların devamı da gelecektir.”

Arkeolog Dr Murat Karasalihoğlu:

“Biz bu gün Cumhuriyetimizin kuruluş yıldönümünü anmasına eş olmak için aynı zamanda Milli Mücadele’nin 100. Yılı’nda bir ahde vefa unsuru olarak, bu günlere nasıl geldiğimizi göstermek amacıyla ‘Bir liman, bir han’ adlı sergi hazırladık. Limanımız elbette İnebolu. Sergimizde İnebolu’nun antik tezinden başlayarak 20. Yüzyıl’a kadar gelen bir süreci özetledik. Burada neden böyle bir olgunun Milli Mücadele döneminde oluştuğunu anlamaya ve anlatmaya çalıştık. Buradan sonrada İstiklal Yolu’nda kayıklarla başlayan mucizenin kağnılarla birlikte İstiklal Yolu’ndan geçişini anlatarak, özellikle bu yola cefasını, emeğini, terini dökmüş birçok isimsiz, başta kadınlarımız olmak üzere insanımızı anmak ve Milli Mücadele’nin nasıl bu günlere gelip, bize Cumhuriyet’i armağan ettiğini, bağımsızlığı armağan ettiğini göstermek adına böyle bir sergi çalışması yapmak istedik.”

(Bu haber “dogrusozgazetesi.com”dan derlendi)

Etiketler