İnebolu:
KÖYLERİN % 90’INDA; İLÇENİN % 40’INDA TABLET YOK!

<center> İnebolu: </center><center><font color=’blue’> KÖYLERİN % 90’INDA; İLÇENİN % 40’INDA TABLET YOK! </font></center>

İnebolu İlçe Merkezi‘ne taşımalı gelen öğrencilerle köy okullarında eğitim alan öğrenciler İnternete ulaşım, EBA’ya erişim ve tablet sorunu yaşıyor.

İnternet altyapısı olmayan 20‘ye yakın yerleşim yeri var.

Dönem sonunda internet sorunu yaşayan bu öğrencilerle, evinde özel eğitim alan ve bu tür sorunları yaşamayan öğrenciler bir üst okula girmek için aynı sorularla aynı sınava girecekler.

Köy okullarında eğitim-öğrenim gören öğrencilerin % 90‘nının tableti yok.

EBA desteği yalnızca köy okullarında var.

Öğrencilerin birçoğunda uzaktan eğitime katılmak için oturdukları köylerin ya da yerleşim yerlerinin internet altyapısı yok.

Bu nedenle EBA erişimi de yok.

Öğrencilere verilen 8 gb internet olanağıyla öğrenciler canlı yayına giremiyor.  Kısa sürede doluyor. Öğrenciler ana-babalarının cep telefonundan eğitime katılabiliyor. Onlar da kontur sorunu yaşıyor.

Birçoğu sabahtan ya da öğleden sonra görülen derslere girilemiyor. 3 öğrencili evlerde eğitim sorunu tam bir içinden çıkılmaz durumda.

Bu sorunlarla birlikte sürekli elektrik kesintileri yaşanıyor.

15 yerleşim yerinin ya da köyün internet altyapısı yok. Türk Telekom’un CSM ana hattından 4 km‘den uzağına kablo ile internet bağlamadığı ve hizmet vermediği belirtiliyor.

Öğrenci oturduğu köyden EBA erişim noktasına ulaşmak için eğitim aldığı okuluna gitmeye çalışsa araç yok, taşımalı eğitim kaldırıldı.

SYDD (Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı), Özel İdare gibi kurumlardan şimdiye dek tablet yardımı olmamış (Barış İlyasoğlu).       

(Bu haber “inebolupostasi.com“dan derlendi)

Etiketler