Kaşka Tarım’dan
TOSYA’DA 20 MİLYON TL‘LİK YATIRIM

<center> Kaşka Tarım’dan </center><center><font color=’blue’> TOSYA’DA 20 MİLYON TL‘LİK YATIRIM </font></center>

Kaşka Tarım, bu yıl siyez bulguru ve un fabrikasını yaşama geçirmeyi planlarken, 2021’de 9 bin müzerindeki yerde makarna fabrikası ile  süt ve hayvancılık kuruluşunu kurmayı tasarlıyor.

Kuruluşun Tosya’da yapacağı yatırım 20 milyon TL’yi bulacak.

Kaşka Tarım’ın Kurucu Ortağı ve Pazarlama Müdürü Cengiz Başkan, Kastamonu’ya özgü atalık tohumları ekip işleyecek kuruluş kuracaklarını vurgulayarak, “Projemiz, yerli bitki ve hayvan türlerimizi doğal kaynaklarımızı en verimli şekilde kullanarak geliştirmek, üretmek ve en mühimi modern tesislerde mamul ürünler haline getirmeyi amaçlıyor” dedi.

Cengiz Başkan şöyle sürdürdü:

“Tarım bir ülkenin en stratejik varlığı. Doğal beslenme ise toplum sağlığının en önemli unsuru. Bugünlerde yaşamakta olduğumuz covid19 salgını da bu varlığın ne kadar önemli olduğunu acı bir şekilde bizlere yeniden öğretiyor. Doğanın kodlarıyla oynarsanız intikamı ağır olur. Dünyanın küçük bir şehre dönüştüğü bu çağda hazırlıksız yakalandığı bu virüsün tek tedavisi güçlü bir bağışıklık sistemi. Modern tıp çaresiz ve güçlü bağışıklık sistemine sahip olmanın tek yolu doğru ve sağlıklı beslenme. Tıpkı yüz yıl önceki, bin yıl ya da on bin yıl önceki atalarımızın beslendiği gibi beslenmeyi kastediyorum. Günümüzdeki hibrit tohumlar, yüksek glütenli gıdalar, früktozlar, paketli ürünlerin tamamı insan bağışıklığını düşüren immün sistemi çökerten ürünler. Bizim tesislerimize asla GDO’lu hibrit ürün girmeyecek. Atalık tohumlarımızı ihya ederek, terk edilen, üretim yapılmayan tarım arazilerini yeniden üretime kazandırarak Kastamonumuzu organik ve doğal tarım üssü haline getirme yolunda adım attık.”

SEYDİLER’DE 6 BİN DÖNÜM EKİLDİ

Siyez bulguru ve un fabrikamız eğer içinden geçtiğimiz olağanüstü şartlar nedeniyle bir engelle karşılaşmazsa  2020 Temmuz ayında faaliyete geçmiş olacak.  Bu yıl Seydiler bölgesindeki 76 çiftçimize yaklaşık 6 bin dönüm arazide sözleşmeli ekim yaptırdık. Mevcut sayı yatırımlarımız sürdükçe artarak devam edecek.  Bu sene tesisimizde siyez bulguru, unu, ezmesi, irmiği gibi ürünler üretilecek. Başta siyez olmak üzere doğal ürünlerimizin katma değerini yükselteceğiz.”

Siyezin pazar payını artıracak faaliyetler sürdüreceklerini vurgulayan Başkan sürdürdü:

“Bölgemiz işlenebilir arazi alanı olarak İç Anadolu ya da Marmara Bölgesi‘yle rekabet edecek güçte değil. Ancak, değerli ürün ve ürün kalitesi olarak çok daha avantajlı. Örneğin Konya, Kırklareli, Bursa gibi illerde de siyez buğdayı deneme ekimleri yapıldı. Ancak, hem verim hem de ürün kalitesi olarak Kastamonu’da yetişen siyez buğdayına yaklaşamadı bile.  Siyez ürünlerinde en büyük sıkıntımız ürün standardının olmaması. Hala taş ve toprağıyla öğütülen un veya kepekli, çöplü, taşlı bulgurlar doğal ürün görüntüsü verilerek pazarlanmakta. Doğal ürünlerin bilinçli bir tüketici kitlesinin olduğu dikkate alınırsa maalesef bu durum eleştiriye neden oluyor. Haliyle pazar payını da küçültüyor. Bunun tek nedeni bölgemizde siyez ununu ve bulgurunu işleyecek yeterli teknoloji ve otomasyona sahip bir tesisin bulunmamasıdır. Amacımız siyez ürünlerine fabrikamızla bir standart getirmek ve ürün kalitesini maksimum düzeye çekmektir. Bu nedenle bölgemizde siyez ürünlerini işlemek isteyen üreticilerimize ve tüccarlarımıza da ürünlerini işleme noktasında hizmet vermeyi düşünüyoruz.”

“Ürünlerimizi uygun fiyatlarla geniş kitlelerin istifadesine sunmayı hedefliyoruz. Bunun için zincir marketlerle görüşmelere başladık. Kaliteli şarküterilerde ve organik ürün satış noktalarında da yer alacağız. Ayrıca atalık tohumlardan ekmek yapan seçkin fırınlarımıza da toptan un satışı yapacağız. Online satış sitemizde olacak.”

MAKİNELER İTALYA’DAN

“2021 yılı yaz aylarında faaliyete geçireceğimiz makarna fabrikamızda dünya standardında makarna üretmeyi hedefliyoruz. Makarna fabrikasında kullanılacak tüm makinaları dünyanın makarna üretimi üssü olan İtalya’dan getireceğiz. Çünkü dünya standartlarında ve katma değeri yüksek makarnalar üretmek istiyoruz.  Üretim tekniklerinin yanısıra hammadde de makarnanın kalitesini belirleyen önemli bir etken. Kaliteli makarna üretimi için gereken atalık buğday cinsleri Kastamonu’da halen yetişiyor. Biz bu tohumları bulduk ve çoğaltma faaliyetlerine başladık bile. Önümüzdeki sezon büyük ölçekte organik yöntemlerle ekim yapacağız.”

YERLİ IRK VE MERA HAYVANCILIĞI

“Yerli ırk hayvanlarımız ile meraya dayalı hayvancılığın karlılık bakımından da üstün olduğunu ortaya koymak istiyoruz. Hayvanlarımız kış aylarında yine fabrikamızda üretilen organik yemlerle beslenecek. Yani üretim sistemimiz gerek tarım gerekse hayvancılık boyutuyla birbirini destekleyen ve besleyen bir sistem olacak. Fabrikanın firesi çiftliğe, çiftliğin gübresi tarlada üretime dönüşecek. Bu şekilde doğal döngüyü sağlamayı düşünüyoruz.”

“Üretim tesisimiz Tosya Organize Sanayi Bölgesi‘nde, 9 bin m2 arsa üzerinde, 2 bin 500 metrekare kapalı alana sahip olacak. Un, bulgur ve makarna tesisleri birarada bulunacak. Fabrikamızın saatlik 1 ton un, 1 ton bulgur üretme kapasitesi var. Eğer tam kapasite çalışırsak günlük 50 tona yakın ürünü işlemiş olacağız. İlk etapta 25 kişiyi istihdam edeceğiz. Tesisin arsa, makine ve inşaat maliyeti toplam 7 milyon lira. Tabi bu yatırım sadece un ve bulgur tesisi için. Önümüzdeki iki yıl içerisinde toplamda 20 milyon lirayı bulan makarna ve hayvancılık tesisini de faaliyete sokacağız.”

Kaşka Tarım, Seydilerli İşadamı Cengiz Başkan, Tosyalı Avukat Faruk Zorba ve Ali Rıza Zavar ortaklığında kuruldu.

Tosya OSB’deki kuruluş, Tarım ve Orman Bakanlığı‘nın kırsal kalkınma destekleri 13 etap kapsamında ekonomik yatırımlar dalında Kastamonu düzeyinde “en yüksek bağış“ desteğini (1 milyon 250 bin TL) aldı.

(Bu haber “istamonu.com“dan derlendi)

Etiketler