Kastamonu:
KAYI KÖYÜ’NDE YÜZYILLIK DÜĞÜN

<center> Kastamonu: </center><center><font color=’blue’> KAYI KÖYÜ’NDE YÜZYILLIK DÜĞÜN </font></center>

Kastamonu Merkez‘e bağlı Kayı Köyü’nde Tuğba Tellioğlu ile Safa Bostan Çifti‘nin düğünü, geçmişi yüzyıllara uzanan, ancak uzun yıllardır yapılmayan geleneğI yaşattı.

Genç yaşlı pek çok köylünün katıldığıı düğünde hem eğlenildi hem de yarışıldı.

Yarışmacılar, yaklaşık 2 km uzakta bir kişinin elindeki, boynunda gram altın bulunan horoza doğru koşmaya başladı.

Horoza ilk ulaşıp alan kişi, boynundaki altınla horozu aldı.

Katılımcılarca dibekte dövülen buğdaydan yapılan keşkeğin konuklara sunulduğuği düğünde ayrıca kente özgü Sepetçioğlu Halk Oyunları Ekibi de gösteri sundu.

Damadın Babası Kadir Bostan, yaptığı açıklamada köylerinin adını Oğuzların Kayı Boyu‘ndan aldığını vurgulayarak şöyle dedi:

“Eskiden düğünlerde salı günleri dibek dövülür, çarşamba günü kına, perşembe günü de düğün olurdu. Çocukluğumda tavuk yarışı, dibek dövme gibi şeyler yapılıyordu. Tarihte yaşanılanları bir nebze de olsa anımsatmak istedik. Köyümüzün tarihine yakışır bir düğün yapmak istedik.”

Safa Bostan:

“Geçmişten gelen gelenek göreneklerimizi yaşatmak istedik. Maske, kişisel mesafe gibi önlemleri aldık. Kovid-19 ile ilgili sıkıntıyı geleneğimizle göreneğimizle coşku içinde aştık.”

Köy Muhtarı Cemal Yaşar da yaklaşık 40 yıldır düğünlerde bu geleneklerin yapılmadığını vurgulayrek, Tellioğlu ve Bostan Çifti‘nin düğününde gelenek göreneklerin yeniden yaşatıldığını söyledi.

(Bu haber “aciksoz.com.tr“den derlendi)

Etiketler