Kastamonu:
EŞEK SÜTÜ ÜRETİYOR

<center> Kastamonu: </center><center><font color=’blue’> EŞEK SÜTÜ ÜRETİYOR </font></center>

Kastamonu-Daday yolu üzerindeki Baltacı Köyü’nde eşek sütü üretimi yapan Çiftçi Ali Şenyüz, eşek sütünün “akciğer hastalıkları“na iyi geldiğini savundu.

3 yıl önce eşek sütü üretimine başladığını vurgulayan Ali Şenyüz, şöyle dedi:

Astım, bronşit, KOAH ve akciğer kanseri olan hastalar özellikle içmeli. Şu anda 3 tane eşeğim var. Biri süt veriyor, sağılıyor. Anne sütüne en yakın süt deniliyor. Bir eşekten günlük 200 gram çıkıyor. Kilo ile satıyoruz. Kilo fiyatı 100-150 lira arasında değişiyor. Sıcak içmek isteyen köye gelip, içebiliyor. Genelde hastalığı olanlar tüketiyor, alternatif tıpta çokça öneriliyor.”

Geçtiğimiz aylarda ‘eşek sütü’ konusunda açıklama yapan Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof Dr Coşkun Usta:

“Her hayvanın sütü, o hayvanın gelişimi için uygundur. Anne sütü de insana uygundur. İçindeki proteinlerin ölmemesi lazım. Eşek sütünü öyle koşullarda içiriyorlar ki bir süre sonra o proteinler ölüyor ve hiçbir faydası kalmıyor. Kanseri önlediğine dair hiçbir çalışma yok. Bu kadarcık basit bilgilerle ‘kansere iyi geliyor’ denmesi bir suistimaldir.”

Coşkun Usta şöyle sürdürdü:

“Bir kadın bu sütten içtiği için vücudu alerjik reaksiyon gösterdi. Ölümle sonuçlanacak kadar kötü bir duruma geldi. 25 yaşındaki bir kadın eşek sütü içtikten yalnızca 5 dakika sonra alerjik reaksiyonla karşılaşıp, ölümün kıyısına geldi. 2017 yılında British Association of Dermatologists dergisindeki makalede kadının gözlerinin şiştiği, vücudunun değişik noktalarında kızarıklar ve kabarcıklar oluştuğunun ele alındığı belirtilerek, eşek sütünün kadında yüksek alerjenik reaksiyona sebep olduğu bildirildi.”

(Bu haber “dogrusozgazetesi.com“dan derlendi)

Etiketler