Kastamonu:
KESTANE BALI ÜRETİMİ ARTIYOR

<center> Kastamonu: </center><center><font color=’blue’> KESTANE BALI ÜRETİMİ ARTIYOR </font></center>

2003‘te kurulduğundan buyana birlik başkanlığını yapan Kastamonu Arı yetiştiricileri Birliği Başkanı Ahmet Erdem, üretici sayısının artması ve iklimsel özelliklere bağlı olarak geçen yıl, önceki yıla göre kestane balı üretiminin arttığını söyledi.

Kastamonu‘da etkin olarak 1.000 arıcının bulunduğunu ve bunların yüzde 60’ının kıyı kesimlerinde kestane balı; ötekilerin de iç bölgelerde çiçek balı ürettiğini anlattı:

Orman Bölge Müdürlüğü‘nden aldığım bilgiye göre, bölgemizdeki kestane ağaçlarının aşısız olması nedeniyle, diğer bölgelere göre damak tadı, kalite, mineral açısından farklı olduğu belirtilmektedir. 2017 yılından bugüne kadar her yıl test yaptırıyoruz. Kastamonu kestane balı, mineral madde zenginliği açısından diğer illere göre kayda değer farklılık içermektedir.”

“2019 yılında ilimizde 40 bin arı kovanı vardı. 300 ton civarında kestane balı alındı. 2020’de kovan sayımız 50 bine yükseldi. Verilen eğitimler, iklimsel özellikler ve arı sayısının artmasına bağlı olarak geçen yıl bal üretimimiz 500 tona yükseldi.”

Kestane balına halk arasında ‘acı bal‘ derler. Farklı bir aroması, geniz yakan bir lezzeti vardır. Düzenli kullanıldığında mide, solunum yolu rahatsızlıklarının yanında astım, bronşit ve öksürüğe iyi geldiği biliniyor. Kolesterol, romatizma, alzaymır gibi hastalıklara iyi geldiği, kan pıhtılaşmasını önleyerek damarları koruduğu ifade ediliyor. Kestane balı, çiçek balına göre demir, kalsiyum ve fosfor bakımından daha zengin. Bu da vücudun direncini artırıyor. Kestane balının kilogram fiyatı geçen yıl 120-150 lira arasında değişmekteydi. Bu sene pandemide tüketim arttı. Bu yıl kestane oranına bağlı olarak 150 ile 200 lira arasında satılıyor.”

Şenpazar’da kestane balı üreten Raif Sezer:

“Arıları kestanelerin bol olduğu yere götürürüz. Bal mevsimi geçtikten sonra toplarız. Yıllık ortalama 400 kilogram balımız, 100 kilogram civarında polenimiz olur. Tanıdık aracılar gelir ve balı alır. Onlar da başkasına satar.”

Bu yıl kestane balına ilginin arttığını aktaran Sezer, “Özellikle koronavirüse iyi geldiği düşünüldüğünden talep arttı. Elimizde hiç bal kalmadı” dedi.

(Bu haber “sondakika.com”dan derlendi)

Etiketler