LOÇ Vadisi‘nde
HES’E GEÇİT YOK!

<center> LOÇ Vadisi‘nde  </center><center><font color=’blue’> HES’E GEÇİT YOK! </font></center>

OR-YA Enerji’nin, Cide HES Projesi ÇED Raporu‘na ilişkin Kastamonu İdare Mahkemesi’nin verdiği “iptal“ kararını Danıştayret“ etti.

Loç Vadisi Koruma Platformu, yaptığı açıklamada, “Cide HES’in yanlış ve hukuksuz olduğunu 11 senede defalarca kez belgelerle ispat edilmiştir. Artık ‘Cide HES gitti, huzur geldi’ demek istiyoruz” dedi.

Loç Vadisi halkı, OR-YA Enerji ve öteki enerji kuruluşlarına çağrıda bulunarak “Vadimize Gelmeyin!“ açıklamasında bulundu:

“16 Mart 2009 senesinden bugüne kadar Cide HES’in Küre Dağları Milli Parkı içinde bulunan Loç Vadisi Ekosistemi‘ne ve sosyal hayata uygun olmadığını defalarca kez haykırarak söyledik.   Bugüne kadar mahkemelerce atanmış farklı üniversitelerden 22 Bilirkişi/Bilim insanı yazdıkları raporlarla bunu belgeledi. İki kez Kastamonu İdare mahkemesi ve iki kez de Danıştay hâkimleri Cide HES’in hukuksuz olduğunu onadı. Artık yeter! İnsanların, devletin çalışan organlarının, hukuk adalet sisteminin bu kadar vaktini, nakdini almaya hiçbir şirketin hakkı yoktur. Bu kadar halk, bilim ve hukuk insanı Cide HES Projesi yanlış ve hukuksuz diyor ise; başta OR-YA Enerji ve sırasını bekleyen diğer şirketler, Cide HES ile ilgili her rapora onay veren ÇED Genel Müdürlüğü bu yanlış işleyişe bir son vermelidir. Cide HES’in yanlış ve hukuksuz olduğunu 11 senede defalarca kez belgelerle ispat edilmiştir. Artık ‘Cide HES gitti, huzur geldi’ demek istiyoruz.”

Loç Vadisi Koruma Platformu, bugüne dek verdikleri savaşımla vadiye destek olan tüm doğa ve yaşam savunucularına teşekkür etti.

(Bu haber “kastamonugazetesi.com.tr“den derlendi)

Etiketler