Sinop-Gerze:
BU TAVUĞUN TANESİ 3.500 TL

<center> Sinop-Gerze:  </center><center><font color=’blue’> BU TAVUĞUN TANESİ 3.500 TL </font></center>

Sinop Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salim Akbaş, etinin lezzetiyle öne çıkan Gerze Hacıkadı Tavuğu’nun yüksek katma değerli ürün olarak “lüks restoranlar”da satışa sunulması için çalıştıklarını bildirdi.

Yerli tavuk ırklarından Gerze Hacıkadı Tavuğu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin katkılarıyla Antalya Ticaret Borsası’nca 11.si düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı‘nda tanıtıldı.

Bu tavuğun tanesi yaklaşık 3.500 TL’ye satılıyor!

Salim Akbaş:

Gerze tavuk ırkının korunabilmesi ve yaşatılabilmesi için amatör bir ruhla iki yıl önce başlattığımız çalışmalarda büyük bir aşama kaydettik. Bir taraftan bilimsel araştırmaları yaparken bir taraftan da şirket kurduk. Şimdi bu tavuğu ticarete sunmayı planlıyoruz.”

Gerze Hacıkadı‘nın Fransa‘nın yerli La Fleche tavuğuyla benzerliklerinin bulunduğunu saptadıklarını vurgulayan Akbaş sürdürdü:

La Fleche Tavuğu, Fransa‘daki restoranlarda barkodla servis ediliyor. Özel hazırlanan uygulamayla tavuk etini tüketirken tüm bilgilerine de ulaşılabiliyor. Bu tavuğun etinin bir porsiyonu 60-70 avroya satılıyor. Bir tavuktan da en az iki porsiyon çıksa Türk parasıyla 2 bin TL’lik bir rakam çıkıyor. Yani bu tavuğun yüksek katma değerli bir ürün olduğunu buradan biliyoruz. Bundan sonraki süreçte La Fleche Tavuğu’yla benzer özellikleri bulunan Gerze Hacıkadı Tavuğu’nun üretimini artırmayı, yüksek katma değerli ürün olarak satışa sunulmasını ve gastronomiye kazandırılmasını istiyoruz. Bu lezzeti, güzel, nezih ortamlarda insanlarımızla buluşturmayı hedefliyoruz. Öncelikle bazı yemek programlarına destek vererek, bu tavuk ürünleriyle neler yapılabileceğine bakacağız.”

(Bu haber “sondakika.com”dan derlendi)

Etiketler