Sinop:
ZARGANA BOLLUĞU YAŞANIYOR

<center> Sinop: </center><center><font color=’blue’> ZARGANA BOLLUĞU YAŞANIYOR </font></center>

Sinop Abalı Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Ömer Tuncer, hava koşulları ve mevsim nedeniyle son bir haftadır zargana avında bolluk yaşandığını söyledi:

“Şimdi de zargana bereketini yaşıyoruz. Geçen sezon kilogramı 30 liradan satılan zargana, bu sezon 20 liraya kadar düştü. Dolayısıyla vatandaş da ucuz balık yiyor. Boyu 40-50 cm civarında olan, çok lezzetli ve zengin besin değerine sahip zargana, yağsız olduğundan genellikle kızartılarak ve buğulama yapılarak yenir. Yüksek oranda fosfor içermesi nedeniyle başta çocuklar olmak üzere herkesin yılda 4-5 kez bu balıktan yemesi lazım.”

MARMARA’DAN GİREN ÇİNEKOP KARADENİZ’DE GÖRÜNDÜ

Palamut ve hamsi bereketiyle başlayan balık av sezonu, son günlerde çinekopla şenlendi. Kilosu 40 ile 50 TL arasında olan çinekop, denizlerimizde bol görülüyor.

Sinop’ta uzun yıllardır balıkçılık yapan Adnan Demir:

Çinekop balığı son bir haftadır başladı. Marmara‘dan giren çinekop Karadeniz‘de göründü. Denizde çinekop çok. Birkaç gün sonra bu balık bollaşacak ve yaklaşık bir aya kadar devam edecek bolluğu. Şuan farklı boyutlarda çıkıyor. Büyüklüğüne göre fiyatlar ayarlanıyor. Havaların soğumasıyla bakalım durumlar nasıl olacak nasip kısmet diyoruz.”

(Bu haberler “vitrinhaber.com“dan derlendi)

Etiketler