Taşköprü:
SARIMSAK PAZARI AÇILDI

<center> Taşköprü: </center><center><font color=’blue’> SARIMSAK PAZARI AÇILDI </font></center>

Dünyaca ünlü olan ve geçtiğimiz aylarda AB Coğrafi İşaret Belgesi alan Taşköprü Sarımsağı Pazarı’nın 2021 yılı açılışı ve Taşköprü Sarımsak Takip Sistemi Tanıtım yapıldı.

Cuma Pazarı Alanı’ndaki açılışta, “açılış konuşmas”ını Taşköprü Sarımsak Takip Sistemi Tanıtımını İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mesut Şallı yaptı.

Taşköprü Belediye Başkanı Abdullah Çatal:

“Çiftçimizin beyaz altın adıyla taçlandırdığı Taşköprü Sarımsağı’nın bu aşamaya gelmesinde emeği geçen belediye başkanlarımıza, kaymakamlarımıza ve tüm çiftçilerimizden Allah razı olsun. Sarımsağımızın geleceği adına Sarımsak Takip Sistemi’ni hayata geçirmekten dolayı da ayrıca mutluyuz. Diğer sarımsakların 3 aylık raf ömrü varken bizim sarımsağımızın bir yıllık raf ömrü var. Bizim sarımsağımız diğerleri ile yarışmaya bile çıkmaz. Çiftçilerimiz kendisine güvensin. Taşköprü sarımsağı bundan sonra daha da fazla hak ettiği yerde olacak.”

Taşköprü Kaymakamı Çağlar Partal:

Taşköprü Sarımsağı Takip Sistemi (TSTS) projesi ile Taşköprü sarımsağının korunması ve rekabet gücünün arttırılması çalışmaları başarılı şekilde devam etmektedir. Tohum Bankası projesi ile bu yıl 16 kişiye 6720 kg ata tohumu Taşköprü Sarımsağı ücretsiz dağıtılarak gelecek sene % 125 daha fazla verim alınarak bu tohumları da başka üreticilerimize dağıtmayı hedefleyerek yola çıktık. TSTS’ye kayıtlı üretici sayısı 2.438olup, 21 bin dönüm arazi sistem içerisine alınmıştı.”

(Bu haber “kastamonuilkhaber.com”dan derlendi)

Etiketler