Türkeli’nin Gencek Köyü Çayağzı Mahallesi Çatalzeytin’e Geçmek İçin
SANDIĞA GİDECEK

<center> Türkeli’nin Gencek Köyü Çayağzı Mahallesi Çatalzeytin’e Geçmek İçin </center><center><font color=’blue’> SANDIĞA GİDECEK </font></center>

Türkeli‘nin Gencek Köyü, Çayağzı Mahallesi’nde yaşayanlar, 24 Ekim‘de sandık başına gidecek.

Gencek Köyü Çayağzı Mahallesi oturanlarından 150 kişi, Türkeli Kaymakamlığı’na verdikleri “dilekçe”de, birçok kamu-kurum hizmetlerinin Çatalzeytin İlçesi’nden sağlandığını gerekçe gösterilerek, Çayağzı Mahallesinin, Kastamonu-Çatalzeytin‘e bağlanması isteğinde bulundu.

Bu kapsamda, 242 seçmenin bulunduğu Gencek Köyü Çayağzı Mahallesi’nin, Kastamonu ili Çatalzeytin İlçesi’ne bağlanma isteği, 24 Ekim‘de yapılacak “halkoylaması” ile belirlenecek.

Oylamada, halkın en az yüzde 51‘i Çayağzı Mahallesi’nin Çatalzeytin‘e bağlanmasını isterse, durum önce Sinop İl Genel Meclisi’nce, sonrasında Sinop ve Kastamonu valiliklerince ortak değerlendirilmesinin ardından, İçişleri Bakanlığı’nca “son karar” verilecek.

2014’te de Çayağzı Mahallesi oturanları, mahallelerinin Çatalzeytin İlçesi’ne bağlanmak için sandık başına gitmiş; sandıktan “evet” çıkmasına karşın, bu istek, Sinop İl Genel Meclisi’nce uygun bulunmamıştı.

(Bu haber “turkelihaber.com”dan derlendi)

Etiketler