Sinop-Durağan:
ALTINKAYA BARAJI‘NA FERİBOT

<center> Sinop-Durağan: </center><center><font color=’blue’> ALTINKAYA BARAJI‘NA FERİBOT </font></center>

Samsun‘un Vezirköprü İlçesi‘ndeki Altınkaya Barajı‘nın karşı yakasındaki 15 mahallede oturanlar, yaklaşık 2 saat süren karayolunu gitmemek için ulaşımlarını 33 yıldır baraj gölünden ilkel sandal ve kayıklarla sağlıyor.

Ulaşım sorunu Samsun Büyükşehir Belediyesi‘nce alınan feribotla güvenli duruma getirildi.

Vezirköprü İlçesi‘nde Kızılırmak üzerine 1987‘de yapılan Altınkaya Baraj‘ının su tutmasıyla birlikte oluşan göl (baraj) nedeniyle 15 mahallenin, ilçe merkeziyle bağlantısını sağlayan karayolu su altında kalmıştı.

Barajın karşı yakasındaki 15 mahallenin halkı için de ulaşım sıkıntısı başladı.

Araçları ile barajın etrafını dolaşanlar, ancak 2 saatte ilçeye ulaşabiliyor.

Samsun kent merkezine gelmek isteyenler de Sinop‘un Durağan İlçesi üzerinden yaklaşık 3 saatlik bir yolu izlemek zorunda kalıyor.

Araçlarıyla 18 km gidenler, şimdi Çobandere‘den feribotla 10 dakikada baraj gölünün karşısına geçiyor.

Tuzla‘da (İstanbul) yaptırılan “Altınkaya 55“ adlı feribot, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı‘nca Samsun‘un Vezirköprü, Alaçam ve Bafra ilçeleri ile Sinop‘un Durağan İlçesi‘nin birbiriyle ulaşımını sağlamak amacıyla Samsun Büyükşehir Belediyesi‘ne bağışlandı.

“2 mürettebat, 12 yolcu, 4 araç“ kapasiteli, 17 m uzunluğunda ve 5,60 m genişliğindeki feribotun yapımı 6 ay sürdü.

İstanbul‘dan 20 metre uzunluğundaki TIR‘la “polis eskortu“ eşliğinde getirilen feribot, önceaki gün (31 Mayıs) Bafra İlçesi‘nden Altınkaya Barajı‘na indirildi.

Acil durum, yangın ve afet“ durumlarında da hizmet verecek 40 ton ağırlığındaki bu deniz taşıtı, 1 itfaiye aracı ve 1 kamyon ile 2 otomobil ve 1 ambulansı da taşıyabilecek durumda.

(Bu haber “milliyet.com.tr“den derlendi)

Etiketler